Egypt je destinací velmi odlišnou například od zemí v Evropě. Proto si přečtěte, na jaká specifika a nástrahy se před cestou raději připravit.

Doklady

Do Egypta budete potřebovat cestovní pas, který je platný ještě alespoň 6 měsíců po návratu do ČR. Pro vstup do země budete také potřebovat turistické vízum. Pokud jedete na dovolenou (mimo Sinaj) kratší 30 dnů, postačí zakoupit ho na egyptském letišti za poplatek 15 USD.

Je-li vaším cílem některé z letovisek poloostrova Sinaj, potřebujete jiné vízům. Pokud dovolená nepřesáhne 15 dní, požádejte v Egyptě o vízum Sinaj Only. Je zdarma. Můžete s ním cestovat i do Jordánska, ale nestačí vám do Káhiry.

Platíte-li si zájezd s cestovní kanceláří, nemusíte se starat o nic, zaměstnanci vízum vyřídí za vás. Cestujete-li na déle, vyřiďte si vízum již v Čechách, konzulát sídlí v Praze.

Kdy cestovat

Do Egypta lze cestovat celoročně, počasí je tam ke koupání prakticky kdykoli. V letních měsících ale počítejte s teplotami i okolo 40 stupňů. Proto s sebou mějte dostatek přípravků na opalování. Nedoporučuje se cestovat do Egypta v období Ramadánu.

Zdravotní problémy

Největším zdravotním problémem, který turisty při návštěvě Egypta postihuje, je známa Faraonova pomsta, tedy urputný průjem. Dávejte si pozor na to, co jíte a pijete. Vodu kupujte pouze balenou a ovoce ideálně to, které lze loupat. Pozor i na led v nápojích. Vhodné je domluvit si pobyt all inclusive, pak hrozí minimální problémy. Účinnými léky bývá Ercefuryl (seženete u nás), egyptský Antinal, Normix.

Do Egypta sice není povinné žádné očkování, ale doporučuje se mít ho proti žloutence typu A (nákaza je častá), břišnímu tyfu, tetanu a vzteklině.

Zdravotnictví

Zdravotnictví v Egyptě je úplně jiné, než v evropských zemích. Pokud už budete muset lékaře navštívit, volte raději některé soukromé zařízení. Sice si připlatíte, ale rozhodně získáte alespoň trochu odpovídající zdravotní péči. Kvalitní službu také prokáže praktický lékař, kterého má téměř každý hotel. Státní nemocnice jsou na naše poměry dost katastrofální. Určitě si sjednejte kvalitní cestovní pojištění.

Nebezpečí

Egyptu se bohužel také nevyhýbají teroristické útoky nebo nepokoje. Proto před cestou pečlivě sledujte informace ministerstva a v případě jakýchkoli problémů do země necestujte. Postihnou-li Egypt nepokoje v době, kdy jste tam na dovolené, dbejte pokynů delegátů.

Měna

Základním platidlem v Egyptě je egyptská lira. Pozor dávejte na bankovky, protože jsou od sebe těžko rozeznatelné. V hotelích obvykle budete moci platit i Eurem nebo americkými dolary. USD tu ale mívá lepší kurz.

Jazyk

Úředním jazykem v Egyptě je arabština. V letoviscích se samozřejmě nemusíte obávat, že neuspějete s angličtinou, francouzštinou, němčinou nebo ruštinou.

Čas

V zimních měsících je tu o 2 hodiny více než v ČR, v létě o 3 hodiny.

Oblečení

Egypt je arabskou zemí a ačkoli teploty dosahují opravdu do astronomických hodnot, musíte přizpůsobit kultuře i svůj oděv. Ženy by se měly vyhnout mimo letoviska odhaleným ramenům, minisukním a šortkám. Koupání v bikinách je také možné jen na soukromých hotelových plážích. Jinak se můžete dočkat nepříjemných pohledů, ale také obtěžování ze strany místních mužů.

Smlouvání

Smlouvání je v Egyptě jakýmsi národním sportem. Na tržištích, ve stáncích a malých obchůdcích se smlouvá prostě pokaždé. Ceny jsou jinak nasazené neúměrně vysoko. Pevné ceny platí jen v hotelích, restauracích a velkých obchodních centrech.