verze pro tisk

Výlet do Káhiry: navštivte Citadelu a Koptskou čtvrť

1. listopad 2013

Káhira se nachází v severovýchodní části Egypta. Je to zároveň hlavní město Egypta, kde žije nejvíce lidí. Díky své minulosti představuje kulturní i politické centrum a pro turisty představuje jeden z nejvýznamnějších cílů výletů v arabském světě.

Výlet do Káhiry: navštivte Citadelu a Koptskou čtvrťVýlet do Káhiry: navštivte Citadelu a Koptskou čtvrť

Výlet do Káhiry

Současná Káhira ukazuje dvě strany tváře. Na jedné straně je velmi hlučná, uspěchaná, prašná a plná chudoby, na té druhé straně jsou luxusní butiky, hotely a novostavby.

Je to tedy město, ve kterém se setkává chudoba s bohatstvím, minulost se střetává s přítomností. Na první pohled můžete mít trochu rozpačitý dojem, ale vězte, že si vás brzy získá. Káhira přitahuje davy turistů z celého světa. Podívejte se, které hlavní památky nevynechat.

Citadela

Jednou z nejnavštěvovanějších káhirských památek je nepochybně Citadela. Je to rozsáhlá pevnost, která se rozkládá poblíž káhirského kopce Mukkatám. Hlavním úkolem této pevnosti bylo chránit Káhiru zvenčí.

Citadelu založil vojevůdce a přemožitel křižáckých výprav Saláh ad-Dín ibn Ajjúb. Stavba byla započata v roce 1176 a dokončena roku 1207. Byla inspirována křižáckými stavbami.  Až do druhé poloviny 19. století sloužila jako sídlo egyptských vládců. V roce 1824 byla větší část původních budov srovnána se zemí.

Citadela láká turisty především díky svému nádhernému výhledu na panorama města. Krásný výhled podtrhuje řeka Nil, která protéká městem. Největší dominantou je mešita Mohammeda Aliho.

Mešita Mohammeda Aliho

Mešita vznikla v roce 1839 jako jedna z posledních. Působí však neobyčejně impozantním dojmem, je to veliká stavba, která utkví v paměti každému. Zajímavá je také tím, že byla kompletně vystavěná podle tureckých vzorů. Téměř v ničem neodpovídá architektuře Egypta. Pro svoji alabastrovou výzdobu vnitřních zdí se jí říká také Alabastrová mešita.

Koptská čtvrť

Při výletu do Káhiry nesmíte vynechat Koptskou čtvrť, která je součástí staré Káhiry a nachází se na jihu města. Koptská Káhira patří k nejstarším částem města, je to místo, kde se ukrývají raně křesťanské i římské památky.

Většina lidí má Egypt spojený s islámem, zde ovšem převažují křesťanské památky. Koptská Káhira je opevněná a vstup je kontrolován křesťanskými policisty. Město leží uvnitř hradeb římské pevnosti Babylon.

Křesťanské kostely

Nachází se zde celá řada kostelů, za zmínku jistě stojí visutý kostel Al-Muallaka, na jehož stěnách naleznete vzácné ikony, které představují sv. Jiří, P. Marii a Jana Křtitele.

Dále pak kostel Sv. Jiří, který byl palestinským mučedníkem. Kostel je architektonicky vytříbený, kruhově klenutý. Dnes stojí na místě požárem zničených trosek. Nesmíme také vynechat Synagogu Ben Ezra, která byla postavena ve tvaru baziliky.

Výlet na dva dny

Výlety do Káhiry se obvykle dělají dvoudenní, neboť za jeden den byste nestihli vidět všechny ty památky a krásy, které město nabízí. Nejčastěji se vyjíždí z Hurghady v časných ranních hodinách na, nebo se můžete vydat na vlastní pěst a věnovat tak tomuto město mnohem více času.

 

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Autor: Martina

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Cesar

neděle, 9. duben 2017
06:20

I have read so many articles about the blogger lovers but this piece of writing is truly a nice post,
keep it up.


posted by: Cesar [Odpovědět]

Čtěte také...

Sahl Hasheesh

Sahl Hasheesh

Úplně nové turistické letovisko stále vyrůstá jen 20 km od Hurghady. Velice moderní resort vzniká od roku 2007 jen pro potřeby turistů. Proto tu najdete veškeré služby, které uspokojí přání a požadavky těch nejnáročnějších hotelů. Letovisko má za cíl být největším a nejlepším v Egyptě. Pokud hledáte…

Chrám královny Hatšepsut

Chrám královny Hatšepsut

Navštívíte-li Egypt, pak si jistě vyberete z bohaté nabídky výletů. Kromě Údolí králů, Luxorského chrámu a Karnaku, byste měli vidět i tajemný chrám královny Hatšepsut. Zádušní chrám královny Hatšepsut neboli Dér al-Bahrí patří mezi turisty frekventovaná místa. V překladu jde o „svatý klášter“, o kt…


5 nejtypičtějších jídel Egypta

5 nejtypičtějších jídel Egypta

Místní kuchyně byla ovlivněna všemi národy, které přes tuto zemi procházely. V současné době převládá kuchyně arabská a turecká, ale můžete se zde setkat i s pokrmy, které byste spíše očekávali ve středozemním Řecku

Pyramidy v Gíze: jediný dochovaný starověký div světa

Pyramidy v Gíze: jediný dochovaný starověký div světa

Snad každý, kdo jede na dovolenou do Egypta, si plánuje navštívit pyramidy v Gíze. Nespatřit na vlastní oči tyto unikátní stavby by byl skutečně hřích. Vždyť nejznámější z nich, Cheopsova pyramida (nebo Velká pyramida), je jediným zachovalým starověkým divem světa. Co dalšího kromě této pyramidy uv…